Vakıa Suresi, 10-16 Ayetlerinin Tefsiri

Posted on Kasım 5, 2013

02560x1600
Vakıa Suresi, 10-“Yarışıp öne geçenlerde, öne geçmiş öncülerdir.” Dünyada bir takva yarışı var, şu an biz o yarışın içindeyiz. Deccaliyet olunca, engelli koşu gibi oluyor. Daha çok sevap kazanırsın. Engeller ne kadar çoksa, koşudaki derece o kadar yükseliyor. Engel olmaz düz koşarsan, derecen düşer. Engel ne kadar fazla ise, o kadar sevap alırsın.

11-“İşte onlar, yakınlaştırılmış (mukarreb) olanlardır.” Allah’a daha yakın olanlardır diyor Allah, Allah’ın daha sevdikleridir.

12-“Nimetlerle-donatılmış cennetler içinde; Allah, donatılmış diyor. Yani donanma gibi diyor cennet, her yeri donatılmış.

13-“Birçoğu geçmiş (ümmet)lerden,

14-Birazı da sonrakilerden.” Hz. Mehdi (a.s) ve Hz. İsa (a.s) talebeleri, inşaAllah. “Birazı da sonrakilerden” diyor. Zaten 14-Hicri 1400’e de bakıyor, 14. ayet.

15-“Özenle işlenmiş mücevher’ tahtlar üzerindedirler.” Evrimle mi yaratılıyor bu cennet tahtları? Bakın “özenle işlenmiş” diyor. Koltukları milyonlarca detayla işlenmiş oluyor. Kol kısımları, ince ince güzel taşlar, böyle tek tek, tek tek süslenmiş, nefis görünümlü koltuklar. Ne diyor ayette; Özenle işlenmiş mücevher’ tahtlar üzerindedirler.” Mücevher taht, her yeri özenle işlenmiş, milyonlarca detay var üstünde.

16-“Karşılıklı yaslanmışlardır.” Böyle karşılıklı, yaslanarak. Yaslanmayı cennette niye seviyoruz? Cennette yorulmak yok. İstesek böyle, ayakta da koltuksuzda dururuz. Yani aynı oturuyor gibi dururuz böyle koltuk olmadan, istediğimizde, havada da dururuz. Yaslanmayı bu dünyada çok sevdiğimiz için alıştığımız için, onu cennette hep isteyeceğiz. Sonsuza kadar unutmuyoruz. O yorgunluktan alıştık ya, illa sırtımız yaslanacak, korluğunda bir anlamı yok normalde, dünyada öğreniyoruz biz onu. O yüzden cennette seviyoruz, yoksa biz zaten ayakta durmaktan zaten yorulmayız. Ayakta milyonlarca sene durabiliriz, hiçbir şey olmaz, sürekli gezebiliriz. Ama oturma nimet olduğu için dünyada, illaki koltuğa oturmak istiyor, içgüdü olarak insan, illaki döşekte olacak, döşeğe uzanmak hoşuna gidiyor. Çünkü yorgunluğu tattık ya dünyada, döşeğe uzanmayı tattık, döşek bizim için önemli bir nimet olduğu için, illaki onu istiyoruz, o şekilde isteyeceğiz. Yoksa cennette istersen tahtta oturur gibi havada oturursun, milyonlarca sene istesen durursun gökte. Tamamen senin isteğine bağlı.

2013-02-21 06:08:09

Reklamlar
Posted in: Uncategorized