Tin Suresi, 1-5 Ayetlerinin Tefsiri

Posted on Ekim 8, 2013

0c1

“İncire ve zeytine andolsun,” (Tin Suresi / 1) En iyi rejim yapılacak yiyecekler, incir ve zeytin. Biri vücudun tuz ihtiyacını çok iyi karşılar ve yağ ihtiyacını çok iyi karşılar, öbürü de şeker ihtiyacını çok iyi karşılar. Dolayısıyla rejimlerde, en faydalı olacak iki yiyecekten örnek verilmiş, inşaAllah.

Ve “Sina dağına” Diyor Cenab-ı Allah. (Tin Suresi / 2). İşte, mesela dağa tırmanmak kilo verdirir. Zaten Sina dağı da incir ve zeytinin en bol olduğu dağlardan birisidir. Ama Sina dağına tabii bir işaret var. Hz. Mehdi (a.s), Sina dağında olacak. Ve Hz. Mehdi (a.s)’ın ineceği bir tepe var, çıkacağı ve ineceği tepe. Onun resmini göster.

“Ve şu emin beldeye (güvenilir şehre).” (Tin Suresi / 3) Şeytandan Allah’a sığınırım. Şu an Türkiye emin bir belde Ortadoğu’da. O zaman Mekke, Peygamber Efendimiz (s.a.v) zamanında. Ahir zamanda İstanbul, inşaAllah.

Niye bekliyorum? Çünkü ayet okunurken, dikkatini vermesi farz olduğu için, evet.

Şimdi o zeytin dağı bakın, Allah ne diyor: “İncire ve zeytine andolsun.” Bu da zeytin dağı. İşte Hz. Mehdi (a.s) çıktığında, bu tepeden aşağı doğru inecek. Hıristiyanlar, Museviler, Müslümanlar hepsi olacak aşağı kısmında. Zeytin dağı denilen bu ünlü dağ, tepe. Yani Musevi inancına göre de böyledir, Hz. Mehdi (a.s)’ın bu dağdan aşağı ineceği söyleniyor.

Hz. Mehdi (a.s)’ın çıkacağı kapıları göster. Evet, bu kapıdan geçerek Kudüs-ü Şerif’e girecek, inşaAllah. Bu kapılar şu an kapalı tutuluyor. Özel olarak kapalı görülüğü gibi. Hz. Mehdi (a.s) devrinde, özel olarak açılacak. Yani yüzyıllardan beri kapalı. Hz. Mehdi (a.s)’ın inişinde kapı açılıyor, inşaAllah.

Şeytandan Allah’a sığınırım: “Doğrusu, biz insanı en güzel bir biçimde yarattık.” (Tin Suresi / 4) Çok güzel altın oranla, olabilecek en güzel şekilde yarattık diyor Allah. “En güzel biçimde yarattık.” Oranları, görünümü en mükemmel, insanın gözüne hoş gelecek şekilde yarattık.

“Sonra aşağıların aşağısına çevirdik.” (Tin Suresi / 5) İki anlamı var. Mesela biri aşağı, deccal olabiliyor insan, bozulabiliyor sonra da tamamen mezarda dağılıyor. Darmadağın oluyor, ona da işaret var.

Reklamlar
Posted in: Uncategorized