Mesed Suresi, 1-5 Ayetlerinin Tefsiri

Posted on Ekim 8, 2013

03194-geisha-anime

Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla. Şeytandan Allah:’a sığınırım

“Ebu Leheb’in iki eli kurusun; kurudu ya.” (Mesed Suresi / 1) Demek ki, bir kuruma, mevcut sitemde bir kuruma oluyor. Mevcut sistem çöküyor. Bakın, “iki elin kurusun.” Küfür de bütün yönleriyle kuruyor. Çünkü insanda iki el vardır. Bir eli kuruduğunda, diğer elini kullanabilir. Ama Allah bak iki elini birden kurutuyor. O zaman yapacağı hiçbir şey kalmıyor. Her yönden çöküyor. Bu ayette, her yönden çökmeye işaret ediyor. “İki elin kurusun” anlamı budur. “Ve kurudu ya” diyor. Şu anda da, ekonomik krizle her yer kuruyor.

“Malı ve kazandıkları kendisine bir yarar sağlamadı.” (Mesed Suresi / 2) 2011 tarihini veriyor zaten. Bir tane 2011 bu. “Malı ve kazandıkları kendisine bir yarar sağlamadı.” Ayet bu, ebcedi de; 2011. Ekonomik krizin en şiddetli olduğu dönem. Bir tane tarih bölümüne bakıyor ebcedi. Dünya tarihinde 2011 kaç kere olur? Bir kere olur. Bir döneme bakıyor sadece ayetin işareti, ebcedi. Mal ve kazandıkları. Ne oldu? Bütün büyük karteller, büyük holdingler hepsi çöktü. “Malı ve kazandıkları kendisine bir yarar sağlamadı.” Ayet bunu söylüyor.

“Alevi olan bir ateşe girecektir.” (Mesed Suresi / 3) Cehennem ateşi ama şu an dünya manevi bir ateşle de yanıyor.

“Eşi de; odun hamalı (ve).” (Mesed Suresi / 4) Demek ki, eşler de insanları çok kötü bir çizgiye götürebiliyor. Mesela şu an evliliklerin büyük bölümü boşanmayla neticeleniyor. Bazı eşler, eşlerini batırıyor.

Dün akşam bir çocukla konuştum, kendisi dindar. “Ağabeyim evlendi, eşi onu dinden çıkartı, Müslümanlıktan çıktı” diyor. Bakın mal için, para için ne hale getiriyor kendini. Eşi zenginmiş, ondan bir şeyler kazanabilmek için, onun inancına uygun bir çizgiye getirmiş kendini.

“Boynuna bükülmüş bir ip (bağlanmış) olarak.” (Mesed Suresi / 5) Bu da, belanın başka bir yönünü vurguluyor Allah. Yani adeta birbirlerine ip gibi, manevi kelepçelerle de bağlılar. Telefonu ona bağlıyor, o ona soruyor, o ona soruyor. O onu batırıyor, o unu batırıyor. Adımları bile aynı, konuşmaları bile aynı. Halbuki sen ayrı bir insansın, değil mi? İman ehliysen, niye ona uyuyorsun? İpi boynuna doluyor, çok özür dilerim, eşek gibi sürüklüyor. Yani onu eşek konumuna getirmiş oluyor.

Reklamlar
Posted in: Mesed Suresi