Tevbe Suresi, 28. Ayetinin Tefsiri

Posted on Ekim 3, 2013

0


553833_359992394096516_1485710604_n

“Ey iman edenler müşrikler ancak bir pisliktirler. Öyleyse bu yıllardan sonra artık Mescid-i Haram’a yaklaşmasınlar. Eğer ihtiyaç içinde kalmaktan korkarsanız, Allah dilerse sizi kendi fazlından zengin kılar. Şüphesiz Allah bilendir, hüküm ve hikmet sahibidir.” Can ne diyor?

“Tevbe Suresi’nde “inanmayanların ancak bir pislik olduğunu” söylüyor. Peki inanmayanlar kimi davet edecek bu ifade için?” diyor. Kendine hakaret edildiğini düşünüyor.

Evet onu daha önceden yazmıştı, onu düşünüyor sürekli, inkar edenlere kullanılan üslubu.

Şeytandan Allah’a sığınıyoruz ayette; “Ey iman edenler müşrikler ancak bir pisliktirler. Öyleyse bu yıllardan sonra” bak bu yıllardan sonra “artık Mescid-i Haram’a yaklaşmasınlar”. Niye? Çünkü orada pislik yapıyorlar. Pislikten kasıt ne? Cinayet işliyorlar, adam öldürüyorlar, mümin hanımları kaçırıyorlar, çocukları kaçırıyorlar, vahşet uyguluyorlar. Pislik yaptıkları için, Allah yaptıklarının ne olduğunu anlatıyor. Yoksa Allah müşrikler için diğer ayette “onlar size bir emanettir” diyor Allah. “Siz onları güvenlik içinde alın” bak canınızı ortaya koyarak, tehlikeye atılacak, can aziz değil mi? “Canınızı tehlikeye atarak onları alın, güvenli yere kadar götürün” diyor “can güvenliklerini sağlayın, can güvenliklerini sağladığınıza eminseniz, sonra bırakın” diyor Allah. Pislik yapana da pislik yapıyor diyor Cenab-ı Allah. Adam asıyorsan, kesiyorsan, doğruyorsan pislik yapıyorsun. Pislik yapmıyorsan, sadece müşrik olmuş olursun. Pislik yapan için onu söylüyor Allah. Çünkü Mescid-i Haram’da dehşet saçıyorlar. Bütün Müslümanları Kabe’nin bulunduğu bölgede katlettiler. Onlar namaz kılarken onları şehit ettiler. Izdırap verdiler. Hanımlara hakaret ettiler. Yaptıkları işler pislik olduğu için onu söylüyor. Yoksa kendi halinde olan bir müşrik’e İslam’da bir şey demek yok. Can güvenliği sağlanıyor.

Reklamlar
Posted in: Tevbe Suresi