Araf Suresi, 181, 183-184 Ayetlerinin Tefsiri

Posted on Ekim 2, 2013

0


601384_10151764627919717_1626363763_n

Kovulmuş şeytandan Allah’a sığınırım: “Yarattıklarımızdan, hakka yöneltip-ileten ve onunla adaleti kılan (uygulayan) bir ümmet vardır.” (Araf Suresi / 181)

Kim ahir zamanda bunlar? Hz. Mehdi (a.s) ve cemaati. Bakın, ayette ne diyor:“Yarattıklarımızdan, hakka yöneltip-ileten” Hakka ne? Allah’a yöneltip ileten, iman hakikatlerini anlatan, Kuran mucizelerini anlatan. Hakka yöneltme böyle olur. İmanlarını insanların güçlendiren, imanını güçlendireceksin ki, hakka yönelsin adam. İmanı olmayan, hakka nasıl yönelsin? İmanın artması için de iman hakikatleri olması lazım. Kuran mucizeleri olması lazım. “Ve onunla adaleti kılan (uygulayan)” adalet olması için dünya hakimiyeti olması lazım. Adaleti, Hz. Mehdi (a.s) uygulayacak. Dünya hakimiyeti olacak ki, adalet olsun, inşaAllah. Bu 181. ayet Mehdiyet ve Hz. İsa Mesih (a.s) devrine bakan bir ayet aynı zamanda.

“Onlara bir süre tanıyorum. Hiç şüphesiz benim düzenim (cezalandırmam) sapasağlamdır.” (Araf Suresi / 183) Diyor Allah. “Bir süre tanıyorum.” Ne kadar? Çok kısa, çok kısa süre sonra İslam bütün dünyaya hakim olacak, inşaAllah.

“Sahiplerinde (ya da arkadaşları olan peygamberde) delilikten hiç bir şey olmadığını düşünmüyorlar mı?” Sahipleri olan kişi deli değil diyor Allah, ayetin devamında. Ona deli diyorlar, delilik iddiasında bulunuyorlar, “deli değil” diyor Cenab-ı Allah. “O, apaçık bir uyarıcıdan başkası değildir.” (Araf Suresi / 184) O apaçık bir Mehdi’dir, İslam’ı yayan bir kişidir. Peygamberimiz (s.a.v)’e yönelik bir ayet ama Hz. Mehdi (a.s) da işaret ediyor.

Reklamlar
Posted in: Araf Suresi