Enfal Suresi, 5-6 Ayetlerinin Tefsiri

Posted on Eylül 28, 2013

0


at_peace-wallpaper-1280x960

“Rabbin seni evinden hak uğrunda (savaşa) çıkardığında mü’minlerden bir grup isteksizdi.” Niye, korkuyor niye, çoluğunu çocuğunu düşünüyor, işini düşünüyor, tembellik var, ölüm gelip çatmadığı için bir ferahlık var üzerinde, ölüm yakasına yapışsa, öyle yapmaz. Ölümü uzak görüyor. En ziyade çoluk çocuk, aile, gelir mesela torun bunlar. Bak  “mü’minlerden bir grup isteksizdi.” Bu ne demek? Allah bir şeyden hoşnut değil ise, bunu karşılığı cehennem anlamına gelir. Ne kadar korkunç bir şey Peygamber (s.a.v.) evden çıkıyor, onun evladı yok mu? O da bir insan, o da yoruluyor, o da uykusuz kalıyor. O çıkıyor da sen neden çıkmıyorsun? Ve peygamber bu insan ve Allah “senin nurundan yarattım” diyor kainatı bu kadar seviyor “Habibim” diyor. Sen kimsin çıkmıyorsun? Kıyasla kendini.

Enfal Suresi 6, Ebru Hocam okuyunuz.

Şeytandan Allah’a sığınırım.

“(Her şey) Açıkça ortaya çıktıktan sonra bile, sanki kendileri, göz göre göre ölüme sürükleniyorlarmış gibi, seninle hak konusunda tartışıp duruyorlardı.”

 Bak peygamberle tartışıyorlar. Ne kadar yorucu bir şey. Peygamber, Allah “Habibim” diyor, “senin nurundan kainatı yarattım” diyor. Ulu-l azim peygamber, son gelen peygamber, seçkin peygamber. Herhangi bir insan oradaki, peygambere akıl veriyor. Bir bildiği vardır desene, vahiy ile hareket ediyor desene, Allah kalbine ilham ediyor, kalbine vahyediyor desene. Akıl veriyor, bir şey söylüyor yine akıl veriyor. Diyor ki Allah; “(Her şey) Açıkça ortaya çıktıktan sonra bile” diyor. Ortaya çıkmasa ayrı, onda da zaten itaat etmesi gerekir, hiç aksi olmaması lazım, “sanki kendileri, göz göre göre ölüme sürükleniyorlarmış gibi, seninle hak konusunda tartışıp duruyorlardı.” Sanki ölüme sürüklüyor gibi, o kadar azgın ve o kadar ters bir üslupla tartışıyorlar. Ölüme sürüklüyor gibi. Nur peygambere yaptıklarına bakın. Bir de sanki onları bak iddiada çok acayip ölüme sürüklüyormuş gibi,“seninle hak konusunda tartışıp duruyorlardı” bir de durmuyor bak “tartışıp duruyorlardı” devam ediyordu diyor Allah, sürekli.

2013-08-25 01:33:33

Reklamlar
Posted in: Uncategorized